
Pakker
1. Reinkjøring og uteaktiviteter (vinter)
2. Matlaging
3. Partering av reinskrott og matlaging
4. Duodji (Samisk håndverk)
Aktivitet 1
Film/fremlegg om reinsdyr og reinkjøring
Møte reinsdyrene – Sele på reinsdyret.
Kjøre rundt banen.
Lunsj
Uteaktiviteter
Lassokasting
Ake med reinskinn
Skallekast
Tenne bål
Oppsummering
Kompetansemål: Samfunnsfag
Etter 10.trinn:
-
Reflektere over likheter og ulikheter i identiteter, levesett og kulturuttrykk i og utenfor Sápmi/Sábme/Saepmie og drøfte muligheter og utfordringer ved mangfold
Etter 7.trinn:
-
utforske hovedtrekk ved historien til samene og de nasjonale minoritetene i Norge og presentere rettigheter samene og de nasjonale minoritetene
i Norge har i dag.
Etter 4.trinn:
-
presentere årsaker til at samene har urfolksstatus i Norge, og beskrive forskjellige former for samisk kultur- og samfunnsliv før og nå.
Etter 2.trinn:
-
beskrive og gi eksempler på mangfold i Norge, med vekt på ulike familieformer og folkegrupper, inkludert det samiske urfolket.
Tidsbruk
5 timer
Pris
10 000,- pr.klasse inntil 20 elever. 100kr pr.elev/lærer over det.
Lunsj: Biđusbolle: 549,- (for ca. 6-7 elever)
Pizza: 245,- pr.pizza (8 biter pr.pizza)
Aktivitet 2
Film/fremlegg om
samiske mattradisjoner
Se på oppskrifter og planlegge matlaging
Lage mat
Kan velge mellom:
Biđus
Reinburger
Reinwrap
Høst:
Blodpølser og blodpannekaker.
Lunsj
Maten elevene har laget.
Rydde og vaske etter matlaging.
Oppsummering
Kompetansemål: Mat & helse
Etter 10.trinn
-
lage mat fra norsk og samisk kultur og fra andre kulturer og sammenligne og utforske råvarer og matlagingsmetoder som brukes i ulike matkulturer.
etter 7.trinn
-
Lage måltider fra ulike kulturer og fortelle om og utforske hvordan sosialt fellesskap og samhandling kan være med på å styrke god helse.
-
Utforske og presentere tradisjonelle norske og samiske metoder for å konservere mat og fortelle om råvarene som blir konservert.
Etter 4.trinn
-
Samtale om måltidsskikker fra norsk og samisk kultur og fra andre kulturer, og om verdien av å spise sammen med andre.
Tidsbruk
5 timer
PRIS
10 000,- pr.klasse, inntil 20 elever. 100kr pr. elev over det.
Lunsj: Inkludert lunsj.
Aktivitet 3
Film om reinslakt
Partere reinskrott
Lage reinwrap
Lunsj: Reinwrap
Spile reinskinn
Lassokasting
Oppsummering
Kompetansemål: Naturfag
Etter 10.trinn:
-
gi eksempler på samers tradisjonelle kunnskap om naturen og diskutere hvordan denne kunnskapen kan bidra til bærekraftig forvaltning av naturen.
Etter 7.trinn:
-
Gi eksempler på hvordan tradisjonell kunnskap har bidratt og bidrar til naturvitenskapelig kunnskap.
Etter 4.trinn:
-
Delta i høsting og bruk av naturressurser og drøfte hvordan naturressurser kan brukes på en
bærekraftig måte
TIDSBRUK
5 timer
PRIS
16 000,- pr.klasse, inntil 20 elever. 100kr pr. elev over det. Inkludert lunsj.
Andre pakker:
Lavvobesøk: sette opp lavvu, innrede det, lære om tradisjonell lavvubruk,
matlaging i lavvu, osv.
Máidnasat: Samiske historier, blant annet om nordlys.
Joik og samisk musikk
Guiding om samer og samisk tradisjon
Siida – fra gammelt til nytt.
Språkkurs med fokus på lek og spill
Samisk religion og naturtro.
Aktivitet 4
Film/fremlegg om samisk duodji
“Duddjot”. Kan velge mellom:
Skinnveske
Mobilveske
Lavvo bordpynt
Skosåler med sennagress
Nøkkelring av margebein, horn eller skinn.
Lunsj
Oppsummering
Kompetansemål: kunst og håndverk
Etter 10.trinn
-
Analysere hvordan identitet og stedstilhørighet kommuniseres i arkitektur, klestradisjoner, kunst
eller gjenstander, og integrere kulturelle referanser i eget skapende arbeid.
Etter 7.trinn
-
beskrive mangfoldet i klestradisjoner eller gjenstander, inkludert samiske, og lage et produkt med inspirasjon fra kulturarv.
Etter 4.trinn
-
undersøke hvordan tradisjonshåndverk, inkludert
samisk håndverk, utnytter naturmaterialers egenskaper, og bruke erfaringer til å lage enkle
bruksgjenstander.
Etter 2.trinn
-
Planlegge og konstruere i naturmaterialer etter inspirasjon fra samisk og lokal byggeskikk.
TIDSBRUK
PRIS
10 000,- pr.klasse, inntil 20 elever. 100kr pr.elev/lærer over det.
Lunsj
Biđusbolle: 549,- (for ca. 6-7 elever)
Pizza: 245,- pr.pizza (8 biter pr.pizza)